Valtice – czeska perełka winnic i pałacowych ogrodów.
Valtice, jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Republice Czeskiej, to prawdziwa perełka dla tych, którzy kochają historię, architekturę oraz… wino. Położone w sercu regionu winiarskiego Morawy Południowej, Valtice kusi nie tylko trunkami, ale także imponującymi pałacami i parkami. Chcesz spędzić tam dzień? Przygotowałem dla Ciebie plan, który pomoże Ci w pełni wykorzystać ten czas.
Witaj turysto! Mikulov to urocze miasteczko w południowej Morawii, znane z pięknych krajobrazów, winnic oraz zabytków historycznych. Oto plan całodniowej wycieczki, którą warto odbyć, będąc na Morawach.
Brno to drugie co do wielkości miasto w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju, stolica kraju Morawskiego, zaledwie ok. 300 km od Wrocławia. Jest to piękne i tętniące życiem miasto, które oferuje wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych. Poniżej przedstawiamy informacje na temat dojazdu, atrakcji turystycznych, oraz noclegów w Brnie.
Jest to najkrótszy szlak winiarski. Swoją długością i profilem jest stworzony na rodzinną wycieczkę. W świąteczne popołudnie, kiedy na drogach prawie nie ma samochodów, oferuje beztroską przejażdżkę po przyjaznych osadach, wprawnych winiarzach i tajemniczych piwnicach. Kilka wzniesień w północnej części trasy opada na wschodnią ostrogę Wyżyny Kyjovskiej, okolice Bzenec tworzą równiny Doliny Dolnomorawskiej.
Morawski Szlak Winny jest trzonem sieci regionalnych tras rowerowych, które przecinają krajobraz południowo-wschodnich Moraw. Szlak winny łączy starożytne Znojmo ze słowacką metropolią Uherský Hradiště i oferuje podróż przez region udekorowany winem, bogatą historią i żywymi tradycjami. Czerwony Morawski Szlak Winiarski przebiega przez wszystkie morawskie podregiony winiarskie i przecina siedem, z dziesięciu okrężnych lokalnych szlaków winiarskich. Na jej trasie leży 70 winiarskich wiosek, dziesiątki chronionych obiektów przyrodniczych oraz ważnych zabytków historycznych i architektonicznych regionu.
Szlak winiarski kopiujący granice dawnego regionu winiarskiego Mutěnické tworzy zamknięty obieg w postaci poziomej i bardzo szkieletowej ósemki. Często uczęszczana i mało wymagająca trasa prowadzi w większości utwardzonymi drogami gruntowymi. Jazda przez uprawne tereny wiejskie, zieleń wąwozów, sadów i winnic oferuje ciekawe wycieczki rowerowe i pierwszorzędne wrażenia z wina.
Bardziej wymagająca trasa prowadząca przez pofałdowane wzgórza i skraj lasu Ždánického oferuje strome podjazdy i długie zjazdy. Charakter szlaku, określają jego oznaczenia. Na całej trasie towarzyszyć Wam będzie nie tylko zielona piwnica, ale także zieleń lasów, sadów, winnic, sadów, pól i łąk.
Najdłuższa z 10 tras Morawskiego Szlaku Wina wije się przez rozległy obszar zdominowany przez aromatyczne białe wina. Zwolennicy prostych odcinków dróg i spokojnych ścieżek między polami i winnicami docenią północną część szlaku. Miłośnikom trudniejszego terenu najbardziej spodoba się Park Narodowy Podyjí i zalesione odcinki na północ od Znojma. Miłośnikom wina i tajemniczych piwnicznych labiryntów polecamy wizytę we wioskach położonych na południe od Znojma. Większość kolonii winiarskich zachowała najbardziej autentyczną formę pierwotnych budynków gospodarczych, a wina tutejszych winiarzy należą do najlepszych na Morawach Południowych.
Morawski Szlak Winny jest trzonem sieci regionalnych tras rowerowych, które przecinają krajobraz południowo-wschodnich Moraw. Szlak winny łączy starożytne Znojmo ze słowacką metropolią Uherský Hradiště i oferuje podróż przez region udekorowany winem, bogatą historią i żywymi tradycjami. Czerwony Morawski Szlak Winiarski Mikulovsko przebiega przez wszystkie morawskie podregiony winiarskie i przecina siedem z dziesięciu okrężnych lokalnych szlaków winiarskich. Na jej trasie leży 70 winiarskich wiosek, dziesiątki chronionych obiektów przyrodniczych oraz ważnych zabytków historycznych i architektonicznych regionu.
Trasa szlaku przebiegająca przez obszar etnograficzny Hanácký Slovácko oferuje zróżnicowany wybór terenu dla wszystkich kategorii rowerzystów. Południowa odnoga szlaku przebiega przez równiny Doliny Dolnomorawskiej, północna część szlaku ozdobiona jest pofałdowanym terenem Lasu Ždánickiego.
Region, w którym Pan przechodził przez Velkopavlovicko, nie jest subregionem winiarskim na jednodniową wycieczkę, ale raczej kilkudniową ekspedycją eksploracyjną. Hojna przyroda, ciepłe słońce i pracowici ludzie od wieków uszlachetniają tutejszy krajobraz, w którym rodzą się najlepsze czerwone wina w Europie Środkowej. Bezleśny region, bez cienia, Góry Błękitne i południowe odcinki prowadzące przez harmonijną kompozycję krajobrazową Liechtensteinu oferują niezliczone atrakcje turystyczne i winiarskie, które pozwalają na przykład tematycznie zaplanować wycieczkę.