Spis treści
- 1 Morawska Kuchnia
- 2 Dania przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi przepisami
- 3 Jedzenie dla osób z dużym apetytem
- 4 Wyszukane czeskie dania oraz morawska kuchnia dla wegetarian
- 5 Napoje z procentami w Czechach
- 6 Czeskie winiarnie
- 7 Miejsca związane z tradycją
- 8 Morawskie smaki
- 9 Morawy – winiarski raj w Republice Czeskiej
- 10 Przepisy na Morawskie potrawy
Morawska Kuchnia
Osoby zainteresowane tym, co oferuje kuchnia czeska na pewno zainteresują się różnorodnymi propozycjami. Na brak wielorakości smaków nie można narzekać. Jest to związane z tym, iż u naszych sąsiadów nie brakuje bardzo dużej różnorodności regionalnych potraw, które od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem turystów. To właśnie dzięki nim udaje się odkryć konkretne smaki, a by do tego doszło dobrze jest mieć duży apetyt. Tradycyjny czeski obiad składa się z trzech dań i o ile pierwsze z nich jest zupą, o tyle drugie to gulasz z knedlikami i kapustą. Dobrze jest zostawić sobie także miejsce na deser, który stanowi słodki naleśnik lub też strudel z jabłkami. To tylko jedna z propozycji, jednak z powodzeniem udaje się rozkoszować także innymi typowo regionalnymi smakami. Na pewno z czeskich restauracji i innych gospód nie można wyjść głodnym.
Dania przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi przepisami
Czechy przez bardzo długi czas znajdowały się pod wpływem Austro-Węgier i Niemiec, a po II wojnie zostały połączone ze Słowacją. Możliwość skosztowania dań związanych z historią kraju jest dostępne w wyśmienitych karczmach, które serwują możliwość spożycia staroczeskich przepisów.
Dania przyrządzane według dawnych receptur są dostępne do skosztowania w restauracjach, piwiarniach i gospodach na terenie całego kraju. Ich kolejne nazwy to restaurace, pivnice, hospody.
Kuchnia czeska wyróżnia się potrawami mięsnymi: gulaszami, pieczenią z polędwicy w śmietanie, wołowiną, cielęciną i wieprzowiną. Nie brakuje również potraw z drobiu, roladek, faszerowanych kaczek, czy smażonych kotletów. Potrawy mięsne są naprawdę różnorodne i z tego też powodu nie zaszkodzi sprawdzać innych smaków, które są zachwycające.
Knedliki są podawane na słodko z owocami lub też ze śmietaną, jednak propozycje ich zaserwowania są naprawdę niezliczone. Przygotowywane są poprzez ugotowanie ich na parze i pokrojenie ich na kromki.
Jedzenie dla osób z dużym apetytem
W Czechach niekoniecznie popularne jest korzystanie z fast-foodów. W wyjątkowych sytuacjach można mieć jednak na uwadze czeską wersję hot-doga, czyli parek v rohliku – parówkę w bułce. Jest to arcy-Czeski przysmak i warto go spróbować będąc w jakimkolwiek większym Czeskim mieście. W przypadku chęci zjedzenia porządnego obiadu za każdym razem trzeba zacząć od zupy, czyli polevki. Tą propozycją może być bulion z różnych mięs i ryb. Nie brakuje również zup doprawionych zasmażką lub śmietaną. Na uwagę zasługują także zupy: kartoflana, czosnkowa (częściej w formie bulionu, niż kremu), grzybowa, fasolowa (przysmak Morawski) z soczewicy oraz z flaczkami. Wszystkie z podanych propozycji są sycące.
Kucharze są także przygotowani na podjęcie osób z olbrzymim apetytem. Dla nich przyszykowane są duże golonki. Jeśli osoby nie są zainteresowane jedzeniem mięs mogą skusić się na bardzo smaczny smazeny syr, który jest otoczony złocistą panierką. Nie jest to bardzo skomplikowane danie, jednak kluczowe jest jego odpowiednie przygotowanie. Kucharze muszą zadbać o to, by w czasie jego przyrządzania ser nie wylał się z panierki.
W zwyczajowej karcie dań znajdują się również ser pleśniowy o nazwie smazeny hermelin oraz ten z plasterkami szynki – pastyrsky syr.
Wyszukane czeskie dania oraz morawska kuchnia dla wegetarian
Ser najlepiej smakuje z krokietami ziemniaczanymi lub też z frytkami. Czechy znane są także z bardziej wyszukanych dań. W tym gronie znajdują się dziczyzna, pstrąg pieczony na maśle z kminkiem, bażanty, kaczki, jak również smażony karp. Lżejsze potrawy, które warto jest mieć na względzie to naleśniki oraz racuchy w różnorodnych wariantach.
Osoby, które nie jedzą dań mięsnych mogą skusić się na pure z grochu, soczewicę na kwaśno, smażonego kalafiora lub też knedliki z jajkiem. Do placków ziemniaczanych podawane są, zgodnie z zamówieniem, sałatki z pomidorów, ogórków oraz marynowanych, jak również konserwowych jarzyn.
Słodkością, która nierozerwalnie jest związana z tradycją Czech jest wafel karlowski. Wśród najlepszych deserów można wyróżnić ciasto o nazwie ,,trumienka” (rakvicka), bułeczki z powidłami i jabłkowy strudel.
Napoje z procentami w Czechach
Tradycja piwa w Czechach sięga już początków XI wieku. Nie brakuje więc możliwości wypicia tego trunku dzięki najznamienitszym markom – Staropramen, Budvar, Radegast, Primator, Kozel, Litovel, Holba, Zlaty Bazant, Pilsner Urquell, czy Svijany.
Czeski chmiel już od lat wyróżniał się gorzkim posmakiem. To właśnie dzięki niemu Karol IV pozwolił na produkcję królewskim miastom oraz klasztorom. Czeskie piwa: jasne, ciemne, jęczmienne, pszeniczne i miodowe zajmują pierwsze miejsca na podium w światowych rankingach. To właśnie w starych gospodach serwowane przez Czeszkę w tradycyjnym stroju proponowane są różnorodne trunki. Nie brakuje możliwości dojedzenia sera piwnego, czy marynowanych parówek o nazwie utopence. Nad nimi najczęściej pochyla się pierwowzór fikcyjnej postaci ,,Wojaka Szwejka”, który został stworzony przez Jaroslava Haska.
Czeskie winiarnie
Na uwagę wielbicieli trunków zasługują także winiarnie, których patronem jest książę Wacław. Najznamienitsze bukiety wina docenił już Karol IV, a najlepsze do tej pory pochodzą Moraw, czeskiego zagłębia winiarskiego, z takich destynacji, jak: Znojmo, Hodonin, Litomierzyce, Valtice, czy Melnik. Duże winnice znajdują się również w Roudnicach, blisko Mostu i Litomeric.
Najczęściej wybierane przez odbiorców są wina czerwone: Svatovavrinecke, Rulandske modre, Zweigeltrebe, Andre, czy Frankova oraz białe: Muskat moravsky, Veltlinske Zelene, Rulandske sede, czy Ryzlink vlassky. Więcej informacji o czeskich winach i ich etykietach znajduje się na podstronie: Oznaczenia win Morawskich.
Jeśli weźmie się pod uwagę czeską wódkę to dobrze jest mieć na względzie wyłącznie światowej sławy Beherovkę, która jest kupowana jako pamiątka z podróży. Czesi jednak nie za bardzo gustują w tym alkoholu. O wiele korzystniej opłaca się zakup zagranicznego rumu Tuzemskiego, absyntu, czy gorzkiego, żołądkowego likieru o nazwie Fernet.
Miejsca związane z tradycją
U naszych sąsiadów nie brakuje miejsc, w których tradycja jest na pierwszym miejscu. Bez wątpienia do tego grona zaliczają się wszelkiego rodzaju miejsca związane z kulinariami, piwami oraz winem. Podczas planowania swojego wypoczynku i trasy zwiedzania dobrze jest mieć na uwadze zwrócenie uwagi na gospody i restauracje, które działają zgodnie z wieloletnią tradycją. Nie zaszkodzi sprawdzić, który z obecnie zabytkowych browarów oferuje możliwość degustacji piwa. Zainteresowaniem cieszy się również ,,Szlak Winiarskich Moraw”.
Morawskie smaki
Morawska kuchnia prezentuje się nieco inaczej, niż ta w pozostałej części kraju. Jest to związane ze specyficznym regionem. W związku z podróżą po kraju nie zaszkodzi mieć na uwadze Stramberku. To właśnie tam specjałem są ciastka w kształcie uszu. Noszą one nazwę stramberske usi. Nazwa tego przysmaku związane jest z legendą. To na jej podstawie podobno ludność miała znaleźć worki z uszami zabitych chrześcijan. Było to już po tatarskich najazdach oraz powodzi. W związku z upamiętnieniem zabitych przez cały czas wypiekane są ciastka w kształcie uszu.
W województwie Ołumienieckim można skosztować twarożki z Ołomuńca. Są one wytwarzane już od wieków i do ich przygotowania niezbędne są chudy twaróg i krowie mleko. W kolejnym kroku są one formowane w krążki, które suszy się przez trzy dni i obmywa w słonej wodzie, nazywanej serwatką. Restauracje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom gości i serwują także takie twarożki, które są moczone w piwie. Ich zapach jest wyczuwalny już z daleka, a dodatkowo jest to świetna propozycja jedzenia, które można zabrać ze sobą z podróży do domu.
Valasske frgaly, czyli okrągłe kołacze z makiem, powidłami, gruszkami i serem stanowią kolejny lokalny przysmak. Podobnie sprawa wygląda w przypadku knedli śliwkowych z Vizovicka.
Morawy – winiarski raj w Republice Czeskiej
Nie sposób nie zwrócić uwagi również na to, iż to Morawy są prawdziwym winiarskim rajem na terenie całego kraju. To właśnie to wyróżnia ich spośród innych regionów kraju. Na terenie Moraw nie brakuje winnic, piwnicznych uliczek, czy zespołów zabytkowych piwnic winnych. Z powodzeniem udaje się nabyć wina z kolejnych podokręgów: Znojemska, Velkopavlovicka, Slovacka, Mikulovska. Więcej na ten temat znajduje się na podstronie Region winiarski Morawy.
Dobrym rozwiązaniem będzie także zwiedzenie winiarskich ekspozycji. Zachwycające jest uczestnictwo w winobraniach, degustacjach i targach, dzięki którym udaje się docenić unikalny aromat morawskich win.
Dla miłośników mocniejszych trunków przygotowana jest morawska śliwowica, czyli gorzałka przygotowywana ze śliwek węgierek. Ma ona oryginalny smak i zapach, które są elementami wyróżniającymi ten trunek.
Przepisy na Morawskie potrawy
Uroki morawskiego stołu docenił też Robert Makłowicz, który jeden ze swoich programów nakręcił właśnie tam.
Zapraszamy do obejrzenia – https://vod.tvp.pl/programy,88/maklowicz-w-podrozy-odcinki,273599/odcinek-161,S01E161,323918